Служба других специјалистичких делатности
Кабинет за неурофизиологију, радиологију и дијагностику
Кабинет за ЕЕГ
У кабинету за ЕЕГ раде професионалци са вишегодишњим искуством у дијагностиковању и лечењу епилепсија и других неуролошких поремећаја. Кабинет за ЕЕГ ради у склопу Одељења за дијагностику, специјалистичку и консултативну делатност СБПБ „Ковин“.
У склопу Кабинета функионише и Саветовалиште за епилепсије, у оквиру кога се спроводи саветодавни рад у вези са природом болести са пацијентом и породицом.
Кабинет за ЕЕГ:
- обавља заказане амбулантне прегледе, као и прегледе хоспитализованих пацијената;
- обавља електро-енцефалографску дијагностику;
- ЕЕГ прегледи се обављају у будном стању и након депривације спавања;
Стручни тим
Др Данка Костадиновић, специјалиста неурологије
Верица Војиновић, ВМС
Контакт
Телефон: 013/302-251
Кабинет за ЕМНГ
- у оквиру овог Кабинета спроводи се испитивање проводљивости периферних сензитивних и моторних нерава, као и испитивање акционих потенцијала мишића;
- ради се тест неуромишићне трансмисије;
- испитивање и праћење пацијената од неуромишићних болести;
Стручни тим
Др Срђан Николић, специјалиста неуропсихијатрије
Кабинет за рендген и ултразвук
-
Радиографија је дијагностичка метода која користи X зраке, то јест рендген зраке за откривање обољења. Радиографија је безболна и неинвазивна дијагностичка метода која се заснива на снимању различитих делова тела и органа.
Радиографија се обавља као један од основних прегледа при испитивању коштано-зглобног система, тако да је треба урадити када постоји повреда неког дела тела са сумњом на прелом кости, ишчашење зглоба, када се примети деформитет или оток зглоба или кости, код појаве бола у различитим деловима тела (рукама, ногама, грудима, стомаку, глави).
Радиографија се обавља тако што техничар пацијента који се спремио за преглед (скинуо сувишну одећу и металне предмете са испитиваног дела тела) поставља испред плоче у којој је филм за радиографију. Затим се од пацијента захтева да остане непомичан док траје снимање (нпр. да задржи дах приликом снимања плућа).
Прегледи који се обављају на нашем апарату су:
- РТГ срца и плућа,
- РТГ коштано- зглобног система,
- нативни РТГ преглед стомака.
Да би се опасност од рендген зрачења отклонила, тј. свела на минимум, постоје мере заштите које се спроводе приликом снимања, као што су заштита пацијента, стручног лица и заштита околине од рендгенског зрачења.
Стручни тим
др Миона Петровић, специјалиста радиологије
Милан Илић, струковни медицински радиолог
Амбуланта за терапију бола
„Бол не треба да надјача свест.”
Аристотел.
Услуге стручног тима Амбуланте за терапију бола подразумевају тимску, психолошко – неуролошку помоћ намењену особама које трпе неки вид бола.
Бол је непријатно сензорно или емоционално искуство удружено са актуелним или потенцијалним оштећењем ткива. Ова физиолошка функција организма служи да се удаљимо од болног стимуланса, дамо времена оштећеном делу тела да се залечи и памтимо ситуацију да је не бисмо поновили. Међутим, уколико се болни надражај не може уклонити, онда се јавља хронични бол који нема више заштитну функцију, већ додатно оптерећује оболелог и доводи до пада функционалности уз психичке последице (напетост, несаница, раздражљивост, нерасположење итд.).
У третирању свих болних стања потребно је мултидисциплинарно сагледавање, са акцентом на индивидуалан приступ сваком пацијенту.
Осећати бол није природно, већ стање трпње организма и самим тим доводи до нарушавања квалитета живота. Због тога је важно јавити се што пре стручним лицима.
У склопу амбуланте се третирају следећа болна стања:
-главобоље,
-болна стања у склопу дегенеративне патологије кичме (ишијас, дискус хернија, бол у рамену, колену),
-неуропатски бол,
-неуралгије (постхерпетична, тригеминална, интеркостална),
-фибромиалгије,
-канцерски бол.
Стручни тим
Др Данка Костадиновић, специјалиста неурологије
Др Срђан Николић, специјалиста неуропсихијатрије
Анђела Петровић, психолог
Виjолета Томашевић, ВМС
Контакт
Телефон: 013/302-217